Верес -кущик що квітне до морозів: догляд та розмноження

В садах цей кущик цінується за привабливий вигляд протягом усього сезону. Всі сорти вересу зимостійкі в Україні, так як походять від дикого предка – вересу звичайного. Кущики вересу компактні, ростуть повільно. Найбільші сорти не перевищують 40 см у висоту. Дрібні вічнозелені листочки, схожі на луски всіх відтінків зеленого, стають більш яскравими навесні і темніють з настанням холодів. Є сорти з жовтим, бронзовим і сріблястим листям. Забарвлення квіток теж різноманітне: вони можуть бути білими, пурпуровими, всіх відтінків червоного, рожевого, бузкового, простими і махровими. Вереск гарний завжди, але найбільш ефектний з липня по жовтень, в пору цвітіння. Навіть зів’ялі квітки не опадають і надають кущику привабливий вигляд.

               Як використовувати верес в саду

Осіннє цвітіння і низький ріст вересів роблять їх незамінними при використанні біля основи хвойних рослин і рододендронів. Верес – відмінний сусід низькорослих і повільно зростаючих хвойних в кам’янистому саду. З різноманітних за забарвленням і тривалості цвітіння сортів можна створити килим, квітучий з серпня до першого снігу. Якщо ж додати до вересу культивари весняноквітучої еріки, то така галявинка буде цвісти майже весь сезон.

                                                             Як правильно посадити верес

вереск3Верес посухостійкий і любить відкрите, сонячне розташування – в природі він росте на відкритих піщаних пустках і торф’яних галявинах. У тіні цвіте гірше, листя тьмяніє. Для гарного росту йому потрібен легкий, повітропроникний і кислий грунт (pH 4,0-5,0). Ідеальний склад це 2 частини рудого торфу і 1 частина піску. 

Верес не виносить надмірної вологи в зоні коренів. Якщо грунтові води на ділянці стоять високо, доведеться зробити дренаж. Земляний ком покупних саджанців потрібно обережно витягти з контейнера, звільнити велику частину корінців зі спресованого субстрату і по необхідності підрізати їх. Це допоможе рослині швидше освоїтися на новому місці. Цілком звільняти коріння від землі не варто. При посадці не можна заглиблювати кореневу шийку, але можна замульчувати торфом або тирсою шаром не менше 2-5 см.

Підгодовують верес навесні комплексними добривами для азалій по 10-15 г на 10 л води. В жаркому кліматі посадки періодично поливають, бажано дощовою водою.

Щоб верес кожен сезон виглядав привабливо, навесні пагони обов’язково потрібно обрізати до старої деревини (відрізаючи від третини до половини довжини приросту минулого року), заодно прибираючи старі, загиблі гілочки. До речі, зрізані частини можна подрібнити і кинути прямо під верес для додаткового підкислення грунту. Верес не потребує укриття від морозів, а ось яскраве весняне сонце може пошкодити рослинам. Тому восени посадки притіняють лапником або бадиллям зрізаних багаторічників, а навесні поступово знімають це укриття.
Навесні побуріле листя вересу може виглядати загиблим. Не варто робити поспішних висновків, потрібно обрізати відцвілі пагони і почекати: вже в травні до вереску знову повернеться нарядний вид.

Можна самому розмножувати верес. Живцювання не найкращий спосіб. При розмноженні посівом насінь нові саджанці готові до висадки в сад через кілька років, а зацвітуть роки через 4. Сіянці не зберігають сортових ознак. Простіше і легше розмножити верес укоріненням відводків. До землі потрібно притискати тільки молоді пагони – у здеревілих корінці практично не з’являються.

 

Обрізка вересу звичайного

Однією з необхідних частин догляду за вересом звичайним є правильна обрізка, яку проводять раз на рік. Цю процедуру варто проводити після того, як квіти рослини засохнуть і стануть коричневого кольору. Важливо також робити обрізку вересу незадовго до того як рослина рушить в активне зростання. Обрізка дерева затримує старіння, допомагає зберігати йому пишність куща і стимулює більш рясне цвітіння в наступному сезоні. Обрізку варто робити тільки по зеленій частині рослини, де присутнє листя. Укорочуйте довгі гілки на різному рівні, для того щоб підтримати природній, недбалий

Корисні властивості рослини

У всіх частинах вересу містяться феноли, фенолкарбонові кислоти, катехіни, глікозиди і кумарини. У стеблах рослини виявлено вміст лейкоантоціанідініну, а в корінні і пагонах – протоантоціанідініну. Ліки, приготовані на основі вересу звичайного, мають заспокійливу дію на нервову систему організму, снодійну і протизапальну дію на організм людини. Крім того, верес має антибактеріальну, потогінну і сечогінну, відхаркувальну і загоює рани властивості. Рослина здатна прискорити згортання крові, а також його застосовують як проти кислотний засіб.