Каркасні технології в житловому будівництві використовуються давно, і вже твердо довели свою ефективність і практичність. Саме каркасне будівництво дозволило канадцям і фінам освоїти їх північні території, створивши надійне, економічне, практичне і тепле житло. Їх досвід підхопили й інші країни – щорічно тільки в Північній Америці зводиться порядку 1500000 компактних каркасних будинків.
Сучасні технології дозволяють реалізувати за допомогою каркасного будівництва будь-які, найбільш передові та інноваційні дизайнерські ідеї, створивши будинок практично в будь-якому стилі. Використовуючи одні й ті ж методи і принципи будівництва, можна отримати каркасні будинки різноманітних стилів і розмірів. Одноповерхові компактні будинки або просторі багатоповерхові. У Канаді, наприклад, дозволено зведення каркасних будинків висотою до 5 поверхів, в нашій країні, щоправда, вимоги більш жорсткі, тим більше, якщо ви збираєтеся будувати будинок самостійно – не більше 2 поверхів. Оптимальним же виглядає заміна другого поверху великою мансардою, і, звичайно ж, потрібно не забути про гараж. Ви можете придбати готовий проект і легко адаптувати його до своїх вимог. При бажанні, до будинку можна додатково прилаштувати гараж, веранду або відкриту терасу.
Каркасний будинок своїми руками: технологія будівництва
Каркасний будинок – досить простий і легкий у будівництві, головне – визначитися з періодом проживання: буде це сезонний (дачний) будиночок або будинок для постійного проживання. Після цього переходимо до будівництва.
Фундамент. Каркасний будинок – це дуже легка конструкція, немає необхідності закладати масивний стрічковий або блоковий фундамент. Цілком достатньо буде стовпчастого або гвинтового фундаменту, особливо якщо мова йде про дачний будиночок. У цьому випадку не доведеться проводити великі земляні роботи: з одного боку, це прискорює будівництво і економить гроші, адже не треба вивозити землю, а з іншого – залишає недоторканим родючий шар землі на вашій ділянці.
Порада! Методи каркасного будівництва дозволяють добудувати додатковий поверх на вже наявному цегляному (бетонному, кам’яному) будинку без посилення фундаменту.
Зводимо каркас. Вже сама назва «каркасний» чітко позначає основну суть цього будинку: спочатку зводиться каркас, що складається з окремих елементів – як дерев’яних, так і металевих. У нас найбільшого поширення набули каркаси з дерев’яного бруса – їх можна легко змонтувати, вони екологічні і економічні. Щоб будинок зберігав свою просторову жорсткість, каркас необхідно зміцнити розкосами, інакше під впливом зовнішніх сил можуть виникнути перекоси. Правило – каркасний будинок зводиться з облаштуванням трьох розкосів, виконаних з того ж матеріалу, що і каркас.
Потім між вертикальними стійками і горизонтальними обвязками розміщують теплоізоляцію, а внутрішні і зовнішні стіни облицьовують за власним бажанням: зовні – дерево, штукатурка або різні варіанти сайдинга, всередині – будь-який з варіантів обробки (фарбування, штукатурка, вагонка, фанера, ДСП, гіпсокартон, кахель , шпалери і т.д.). Товщина шару утеплювача залежить від призначення будинку. Для сезонних (дачних) будинків, де не планують постійно проживати взимку, буде достатньо мінеральної вати шаром в 10 см.
Порада! При створенні каркасу краще не використовувати металеве кріплення – у місцях зіткнення з металом деревина починає підгнивати. Місця з’єднання краще закріплювати нагелями, так термін експлуатації каркаса істотно збільшиться
Настилаємо підлогу. Перед установкою каркаса по периметру стін прокладається якісний брус (150х150мм), просочений антисептичною пропиткою, що перешкоджає всмоктуванню води. Між фундаментом і брусом укладається руберойд. Брус кріпиться анкерними болтами, крок – 2 метри. Особливу увагу слід приділити кутам, виставивши їх рівнем максимально точно. Важливо – каркас, стіни і підлога повинні бути виконані з однакового матеріалу, оскільки різні матеріали мають різні коефіцієнти розширення, а це з часом призведе до перекосу будинку. Перший етап настилу підлоги – укладання лаг, між якими прокладають утеплювач. Після цього облаштовують чорнову підлогу – з найдешевшої, необрізної дошки, попередньо просочивши її від гниття і вогкості. Зверху кладуться підлогові дошки.
Зведення стін. Стіни спочатку монтують на рівній поверхні, і тільки потім встановлюють. Для того, щоб збити каркас, треба вибрати абсолютно рівну площадку – це допоможе уникнути перекосів. Важливо визначитися з висотою стель, при цьому врахувати, що оздоблювальні роботи можуть «з’їдати» до 20 см висоти. Наприклад, після чистової обробки стіни з 2,5 м знижуються до 2,3 м. Для прискорення будівництва можна використовувати вже готові, виготовлені в заводських умовах, сендвіч-панелі. Такі панелі наділені кращими показниками теплопровідності, ніж зібрана на місці теплоізоляція.
Установка пароізоляції. Правильно встановлена пароізоляція допомагає підтримувати прийнятний рівень вологості у всіх приміщеннях за рахунок природного руху повітряних мас. Часто вживають такий термін, як «дихаючі стіни» При цьому слід уникнути поширених помилок:
заміна заводських пароизолятора дешевим поліетиленом. Насправді, незважаючи на зовнішню схожість з поліетиленом, пароізоляційна плівка багатошарова і пропускає повітря. А ось поліетилен створить деяку подобу термоса, в результаті чого утеплювач і стіни починають сиріти, в них накопичиться волога, з’явиться грибок і цвіль.
нещільно приклеєний до стіни пароізолятор
пароізолятор повинен монтуватися відразу на теплоізолятор
пошкодження пароізолятора, погано з’єднані шви
пароізолятор монтують виключно всередині будинку, при цьому треба простежити, щоб мембрана була накладена необхідної стороною
Монтаж даху. Принципово не відрізняється від даху на будь-якому іншому будинку. У якості покрівлі можна використовувати м’яку черепицю, профільований метал, натуральну черепицю або ондулін.
При дотриманні технології зведення, мінімальний термін служби каркасного будинку – 50 років. До того ж проведення ремонту (заміна труб, проводки, утеплювача, венткоробів) не складе труднощів – відкручуємо саморізи, знімаємо OSB-плиту (або фанеру), проводимо заміну, ставимо плиту і знову її прикручуємо.
Каркасний будинок відрізняється простотою перепланування – в будь-який момент будь-яку стіну всередині будинку можна розібрати, адже несучі функції виконує тільки каркас. Що відбувається при переплануванні перерозподіл ваги не матиме ніякого впливу на загальну надійність конструкції. При цьому такий «глобальний» за своєю суттю ремонт не потребуватиме великих вкладень.
Каркасний гараж: надійний і мобільний
Головне достоїнство каркасного гаража – простота будівництва і мінімум часу, який знадобиться для створення укриття для «залізного коня». На одному будівельному форумі дуже точно охарактеризували рівень підготовки, необхідний для зведення гаража: «Рулетку, викрутку, рівень і пилку в руках тримали вмієш? Решта додасться ». Частини конструкції з’єднуються саморізами або болтами…
Ще одна безсумнівна перевага каркасного гаража – його мобільність. Якщо немає можливості реалізувати проект каркасного будинку безпосередньо з гаражем (не дозволяє конфігурація ділянки, перепад висот або інші причини), завжди можна побудувати гараж окремо. З часом, якщо раптом виникне необхідність, його можна буде розібрати і зібрати знову в іншому місці.
Каркасні будинки фото