9 правил, завдяки яким орхідея буде буйно цвісти цілий рік. І все виключно своїми руками !!!

Так що ж слід зробити, щоб переламати впертість орхідеї і змусити її цвісти? Для цього досить дотримуватися 9 конкретних правил по догляду, які і будуть детально описані далі.

Правило 1: вік багато що вирішує
Зазвичай орхідеї цвітуть у віці від півтора до трьох років – в залежності від конкретного виду квітки. Тому, якщо орхідея раптом не поспішає цвісти, потрібно поцікавитися її віком – можливо, квітка просто занадто молода для цвітіння. Обчислити вік орхідеї нескладно за кількістю листків. У дорослої рослини, вже готової цвісти, їх буде приблизно 5-8. У молодої, природно, буде менше. А ось раннє цвітіння орхідея найчастіше призводить до загибелі рослини, оскільки молода квітка, як правило, не може відновитися після раннього цвітіння.

Правило 2: стежимо за корінням
Оскільки коріння орхідей беруть найактивнішу участь в процесі фотосинтезу, то дуже важливо забезпечити їх належною кількістю природного освітлення. Це легко зробити, якщо розсаджувати квітку не в класичну керамічну горщики, а в сучасні – прозорі. Це буде найкращим рішенням, яке дозволить коріння розвиватися без жодних проблем. А ось горщики з рифленими стінками або гострими краями можуть заподіяти кореням орхідеї шкоду, і тому від подібних ємностей краще відмовитися спочатку.


Це правило набуває особливої ​​значимість, якщо орхідея раптом випускає квітконос взимку або восени – тобто в той час, коли світловий день короткий, і природного освітлення точно не вистачить. У такі дні підсвічування фітолампи надасть неоціненну допомогу, не дозволивши квітці засохнути або перестати розвиватися. Якщо ж власник орхідеї не може з яких-небудь причин освітлювати всю рослину, то на крайній випадок можна підсвічувати тільки кінчик квітконосу.

Правило 5: забезпечуємо правильний полив
Полив орхідеї – теж «справа тонка». Щоб коріння рослини не загнили, поливати її потрібно тільки, коли грунт повністю просохне, що складе інтервали приблизно в 10-12 днів. Це правило стосується рослин різного віку, і будь-якої пори року, за одним невеликим винятком – потрібно на 1 місяць скоротити полив орхідеї після того, як вона відцвіте. Це обумовлено тим, що в природних умовах насіння орхідеї, після її цвітіння, повинне розлітатися від материнської квітки на відстані в кілька кілометрів, що можливо тільки при сухій і не дощовій погоді. Якщо створити орхідеї умови, близькі до природних, тимчасово припинивши полив, то квітка буде цвісти частіше і в цілому буде більш здоровою.

Ще одне невелике правило – поливайте орхідею частіше в період перед цвітінням і в період цвітіння. Надалі можна повернутися до звичної схеми поливу, яка повинна дотримуватися і для квіток з наявністю псевдобульб, і для рослин з більш жорсткими листям.

Правило 6: великі перепади температур є зло
Орхідея дуже не любить сильних температурних перепадів і добре цвіте тільки в умовах, коли нічна температура не знижується відносно денної на  4-6 ° C. Правда, домогтися такого, майже ідеального клімату, буде непросто. У теплу пору, тобто з весни і до осені, рослина може стояти і на балконі, де сама природа забезпечить природний температурний перепад (хоча не потрібно забувати і про різкі скачки температури в обидві сторони).

А ось в холодну пору для примхливої  квітки доведеться шукати більш підходяще місце десь в будинку – наприклад, поблизу від батареї.
Ще дуже важливо провітрювати приміщення, де росте орхідея, але не зловживати цим, оскільки протягів квітка теж не переносить.

Правило 7: добрива теж повинні бути правильними
Підживлення орхідеї – важлива умова її розвитку і майбутнього цвітіння. Найкраще використовувати підгодівлі з калію і фосфору – завдяки їм квіткові бруньки з’являються швидше, а квітки  будуть  більш міцними і значно більш здоровими. А ось підгодівлі на основі азоту застосовувати для орхідеї небезпечно, оскільки азот загальмовує розвиток квітконосу.

Правило 8: дотримуємося норми по вологості повітря
І ще одна вимога в «скарбничку» примх орхідеї – це вологість повітря. У правилі №3 вже згадувалося, що рослина це не любить сухого повітря, через якого воно може припинити розвиток або, як варіант, у орхідеї можуть засохнути і квітки, і не розпустилися бутони.

Оптимальна вологість повітря для орхідей – 60% і вище. Домогтися цього можна поставленим поблизу квітки блюдцем з водою або, в більш посушливу пору, прямим обприскуванням. Останній метод особливо гарний у опалювальний період, коли на вулиці тепло, а батареї женуть тепло як і раніше, і в будинку виходить спекотно.

Правило 9: стрес допомагає цвітінню
Буває таке, що начебто всі умови виконані, а проклята квітка не пускає стрілку, хоч сідай і плач. Причиною цього може бути, хоч як це парадоксально, надмірно комфортні умови життя орхідеї. Саме від надлишку комфорту квітка жене свої сили в зростання зеленої маси, але якщо вкинути орхідею в тимчасовий стрес – наприклад, поставити в прохолодне приміщення або істотно менше поливати – то це швидко стимулює цвітіння. Правда, такий метод краще залишити на крайній випадок …

У орхідеї є період спокою
Період спокою у орхідей починається після їх цвітіння, і за цей час квітка накопичує сили для наступного цвітіння. На щастя для квітникарів, ніякого спеціального догляду за орхідеєю, яка пішла «на спокій» виконувати не потрібно. Досить дотримуватися перераховані вище 9 правил, щоб квітка залишалася живою їі здоровою. Тільки кількість і частоту підгодівлі в цей період краще скоротити, оскільки орхідея, як уже говорилося, відпочиває.

Зате період спокою – це найкращий час для пересадки рослини. Зазвичай пересадку роблять один раз в 2-3 року або навіть рідше, якщо нагальної потреби в цьому немає.