Пуансетія: символ Різдва в Європі, особливості догляду

Пуансетія: символ різдва в Європі

Невід’ємним атрибутом різдвяних свят в європейських країнах є дуже красиве рослина – пуансеттія. Величезні коралові квіти-зірочки надають цій квітціошатності  та  святковості, що обов’язково піднімає настрій.

пуансетия-цветок

Найбільш популярною серед кремових, білих, рожевих і червоних сортів є пуансетія, що має яскраво-червоне забарвлення, її ще називають «Віфлеємської зіркою». Своїм цвітінням ця рослина буде радувати, починаючи з грудня і закінчуючи березнем місяцем.

Названа квітка на честь ботаніка Дж. Р. Пойнсетта, який не зміг встояти перед красою чагарнику сімейства молочайних, і привіз його з тропічних лісів Мексики в США для подальшого поширення в ботанічних садах. Пройде якийсь час, і традиція дарувати на Різдво пуансеттію перебереться з Америки до Європи. Сьогодні, напевно, багато хто бачив цю квітку навіть під час відпочинку в Карпатах.

Квітучу пуансетію купують у крамниці і дарують близьким на Різдво. Зазвичай після цвітіння вона гине, але якщо ви докладете деяких зусиль, то зможете зробити зі своєї одноразової пуансетії багаторічник, що прикрашає ваш будинок кожне Різдво. Ось кілька порад, які допоможуть зробити особливості пуансетії вашими союзниками:

  • – як тільки почне опадати листя, скоротіть поливання пуансетії, щоб ґрунт був майже сухий, і припиніть підживлення, обріжте стебла пуансетії на висоті 15 см від рівня ґрунту, перенесіть у темне прохолодне місце і дайте поспати до травня;
  • – у травні, щоб стимулювати початок росту, поставте квітку в добре освітлене місце, починайте поливати і підживлювати мінеральними добривами. Як тільки рослина піде в ріст, пересадіть її в новий ґрунт;
  • – на початку жовтня ставте квітку на ніч у коробку, що не пропускає світло, або в шафу, де вона перебуватиме не менше 14 годин на день – таким чином ви стимулюєте закладку бутонів у рослини;
  • – як тільки почнуть розкриватися приквітки, доглядайте за рослиною, як завжди.

Відзнакою пуансетії є і те, що вона виділяє отруйний молочний сік. Особливо шкідливий він для очей. У деяких випадках сік пуансетії провокує алергію. При попаданні в шлунково-кишковий тракт може викликати блювоту і розлад кишківника. Щоб уникнути цих неприємностей, одягніть рукавички перед обрізанням і пересадкою пуансетії.

Догляд за пуансетією в домашніх умовах

Як доглядати за пуансетією.

Новый-год

Пуансетія полюбляє рости на західних чи східних вікнах, але прямі промені сонця їй шкодять, як і протяги. Найкомфортніша температура для росту рослини – 18-25ºC, під час цвітіння – 16-14ºC, а в період відпочинку – 14-12ºC. Поливання в літній час повинне бути рясним, взимку поливання скорочують, аби ґрунт був ледь вологим. Коли різдвяна пуансетія зацвіте, починайте обприскувати її теплуватою відстояною водою.

Підживлення пуансетії.

Підживлювати пуансетію потрібно з весни до осені двічі на місяць комплексними мінеральними добривами. У період цвітіння вам знадобляться калійні добрива, хоча багато квітникарів забобонні в цьому питанні і вважають за краще в період цвітіння рослину не підживлювати.

Пересадка пуансетії.

Пересаджують пуансетію навесні, у квітні або травні, після періоду спокою, коли пуансетія прокинулася і в неї починає з’являтися молоде листя. Ґрунт повинен бути слабкокислий і складатися з листової, глинисто-дернової, торф’яної землі і піску в співвідношенні 2:3:1:1. Не забувайте про дренажний шар. Горщик має бути не набагато більшим за попередній. Щоб звести стрес від пересадки рослини до мінімуму, пуансетію пересаджують способом перевалки.

Обрізання пуансетії.

Ніяких особливих тонкощів в обрізанні пуансетії нема. Обрізають її двічі: на початку квітня, коли передбачається період спокою, на висоту 15 см від рівня ґрунту в горщику, і після пересадки, коли у рослини почнуть відростати нові пагони. Роблять це, щоби сформувати красивий кущик і видалити слабкі пагони, які потім використовують як живці для вегетативного розмноження.

Розмноження пуансетії

Skoro_Novyiy_God_i_Rojdestvo_14

Як розмножити пуансетію? У природних умовах пуансетія розмножується насінням, але в домашніх умовах для розмноження пуансетії використовують вегетативний спосіб розмноження живцями, які нарізають на початку літа. Довжина живця має бути 7-10 см; щоб на ньому було не менше 3-6 хороших бруньок, зріз повинен проходити безпосередньо під вузлом. Живці опускають зрізом на кілька хвилин у теплу воду, щоб пішов отруйний сік рослини, потім обробляють зрізи коренеутворювачем, висаджують їх у контейнери з вологим субстратом, що складається з піску, сухого гною і перегною, і утримують при температурі 24-28ºC під плівкою в світлому місці, але без яскравого сонячного світла, періодично провітрюючи й обприскуючи. Коли живці вкореняться (а це станеться приблизно за місяць), температурний режим може стати трохи вільнішим, але опускатися нижче 16ºC температура не повинна. Восени молоденькі пуансетії пересаджують у горщики діаметром 18-20 см, але стати красивими квітучими кущами вони зможуть лише за рік.

Хвороби пуансетії

Вороги: комахи та хвороби.

Іноді пуансетія потерпає від таких комах, як трипси, щитівки, білокрилки, борошнистий червець і павутинний кліщ. Борошнистий червець утворює білу воскоподібну субстанцію, а тля та білокрилки залишають на листках клейкі плями. Боротися з ними можна як народними засобами, так і системними інсектицидами. Тлю і щитівку знищують, щотижня протираючи листя пуансетії мильним розчином з обох сторін з наступним змиванням мила душем, з червцями борються обробкою листя рослини мінеральним маслом. Але іноді ця боротьба все одно закінчується походом до крамниці за препаратом від шкідників.

Хворіє пуансетія на сіру гниль, фузаріоз і борошнисту росу. Сіра гниль з’являється на тлі підвищеної вологості повітря і виглядає як сірий (пліснявий) наліт на пагонах, стеблах і на суцвіттях, а на листі утворюються бурі плями. Для боротьби з сірою гниллю використовують «Фундазол», «Скор» або «Чистотіл». Фузаріоз робить пагони бурими, потім майже чорними, вони в’януть і відмирають. Борошниста роса вкриває листя і квітки рослини білим нальотом, під яким рослина поступово набуває коричневого кольору. Знищуються ці грибкові захворювання такими фунгіцидами, як «Фітоспорін-М», «Топаз», ті ж «Скор» і «Чистотіл».

пуансеттия

Чому жовтіє листя пуансетії.

Коли рослину утримують в прохолодному приміщенні і при цьому регулярно перезволожують ґрунт, починається загнивання коренів, яке супроводжується пожовтінням листя. Це тільки одна з причин жовтизни листя. Іншою причиною може бути якраз низька вологість повітря, внаслідок якої рослину вражає павутинний кліщ, і його життєдіяльність призводить до пожовтіння листя пуансетії.

Чому у пуансетії опадає листя.

Опадання листя може бути наслідком причин, зазначених у попередньому пункті: перезволоження ґрунту при низькій температурі приміщення та занадто сухе повітря в кімнаті. Тобто листя спочатку жовтіє, а потім опадає. Опадає жовте листя і від недостатнього поливання рослини. Коли минають різдвяні свята, пуансетія жовтіє і скидає листя, готуючись до періоду спокою. Іноді опадання листя спричиняється різким перепадом температур або браком освітлення.

Чому не цвіте пуансетія.

Найімовірніше, тому, що ви пропустили щось з агротехнічних рекомендацій фахівців. Прочитайте ще раз уважно розділ про цвітіння пуансетії – і, можливо, ви самі виявите помилку. Головне, що потрібно рослині, щоб зацвісти, – це правильний світловий і температурний режим, при дотриманні якого пуансетія зацвіте обов’язково.

puansetiya4

Пуансетія після цвітіння

Період спокою у пуансетії починається в березні-квітні, триває він близько шести тижнів. Коли рослина починає скидати листя, обріжте її пагони на висоті 15 см від рівня ґрунту, перенесіть пуансетію в темне прохолодне приміщення і дайте їй відпочити, лише зрідка і дуже помірно зволожуючи ґрунт в горщику. У травні ваша красуня прокинеться і вимагатиме від вас турботи й уваги, за які віддячить вам з приходом зими яскравим святковим цвітінням.

puansetiya2