Робоче місце для школяра

Зовсім скоро ваша дитина з головою порине в навчання. Щоб зустріч з домашніми завданнями не перетворилася на стрес, необхідно створити дитині зручну, але в той же час робочу атмосферу.

3f3744284027bcf6e34c5c7acd80703d

3a268fbb33986c430386b85920bf3ce0

Якщо дитина ще не доросла до стандартних столів (висотою 75 см) і типових стільців (висотою 47 см), можуть з’явитися проблеми з поставою. Ідеальний варіант – меблі-трансформер, що зростає разом зі школярем.

662d7d8ec2cdc510b7751f6d423dc9f2

21118f019e26f6b49941f61019e6098f

Стіл
Пам’ятайте, що меблі повинні відповідати зросту і віку вашого чада. Кращим варіантом буде покупка так званого «трансформера», тобто столу, регульованого по висоті. Він обійдеться дорожче звичайного, зате позбавить від необхідності міняти робоче місце в майбутньому.

269206cb102cf7d39193763d75e504a9

96153e87ff63be0e1c4d85af86082459
Якщо ріст дитини 110 – 119 см, висота стільниці не повинна перевищувати 52 см, якщо більше 120 см, потрібен вже «дорослий» стіл вище 60 см. Головне правило при виборі: край столу повинен знаходитися на кілька сантиметрів нижче рівня грудей, щобсидячи  школяр міг спокійно спиратися на поверхню ліктями.
Якщо ви плануєте розмістити на столі ще й комп’ютер, то обов’язково прослідкуйте, щоб на столі було спеціальне місце для монітора, а також висувна панель під клавіатуру. Крім того, необхідні полиці для принтера, сканера і т.п.
Якщо розміри кімнати дозволяють, замість звичного прямокутного столу можна купити Г-подібний, довга частина якого призначається для читання і письма, а коротка – для роботи за комп’ютером. При цьому набір полиць і відділів у нього повинен бути таким же.

86109040ba1415f870616cfdff63dd2c

Art-teenage-with-two-study-table-and-white-chair-also-Chest-of-Drawer-and-table-lamp-1024x768

Стілець
Тут перевага теж варто віддати «трансформеру», причому, добре, якщо регулюватися буде не тільки висота сидіння, але і кут нахилу спинки. При правильній посадці стопи дитини повинні повністю торкатись підлоги, а коліна згинатися під прямим кутом. Буває так, що стілець купується «на виріст», в такому випадку під ноги необхідна спеціальна підставка. Якщо змайструвати щось своїми руками не виходить, просто покладіть на підлогу пару товстих словників. Але споруджувати замість підставки Еверест з книг теж не варто: коліна ні в якому разі не повинні підпирати стіл знизу.

b48ef6e268ef323e8d1895e5572185d4

b838f52c9f1a2cb23f89fa783604fa7f
Регулюючи кут нахилу спинки, треба простежити, щоб дитина не навалювався грудьми на стіл і не надто відкидався назад. При читанні або листі між грудною кліткою і краєм стільниці має бути відстань 8 – 10 см.
Щоб остаточно переконатися в тому, що обрані вами меблі підходить для дитини, проведіть ще один невеликий тест: посадіть сина чи дочку за стіл, а потім попросіть покласти лікоть на поверхню і дотягнутися рукою до куточка ока. Якщо все підібрано правильно, пальці будуть ледь торкатися обличчя.

cbe17f4172bcb94553bd8da34f22cd55

clipboard

Освітлення
Вибираючи місце для шкільного куточка, пам’ятайте, що світло повинне падати з лівого боку, тоді права рука не буде відкидати тінь на сторінку зошита чи підручника. Однак якщо ваше чадо пише лівою рукою, то робити треба все навпаки. Найкраще ставити стіл збоку від вікна, причому так, щоб дитина сиділа спиною, а не обличчям до стіни.

Coburn-Architects-PC-kids-workspaces

Для роботи в темний час доби на столі обов’язково має бути лампа. Оптимальним варіантом вважається 60-ватна лампочка, покрита матовим абажуром, яка також ставиться з лівого боку. При цьому стежте, щоб ввечері інша частина кімнати не перебувала в напівтемряві: контраст світла може привести до погіршення зору у дитини. Найкраще відмовитися від верхнього освітлення і використовувати декілька бра, щоб отримати розсіяне світло.

Teen-bedroom-world-travel-with-office-table-and-Chest-of-Drawer-also-laminate-flooring

Робочий простір
По-перше, зверніть увагу на поверхню робочого столу. На ній обов’язково повинна стояти підставка для підручників (під кутом 30 – 40 градусів до стільниці), а також підставка для ручок, олівців та фломастерів. На стіні біля столу можна повісити наочні посібники, календар або розклад уроків. Крім того, психологи радять розмістити неподалік годинник, щоб дитина могла робити 10-хвилинну перерву після кожної години занять.
Чим комфортніше і зручніше робоче місце, тим більших успіхів дитина доб’ється в школі

Eric-Cohler-Design-kids-workspaces

По-друге, подумайте, де першокласник буде зберігати потрібні йому речі. На поверхні столу нічого зайвого лежати не повинно, кожному предмету потрібно знайти своє місце, виходячи з того, як часто школяр ним користується. Найнеобхідніше – зошити та підручники – треба скласти в тумбочку з висувними ящиками, яка буде стояти під столом або поруч з ним. Тоді дитині не знадобиться зайвий раз вставати з місця, виконуючи домашнє завдання. До речі, щоб не плутатися, на кожну шухлядка можна прикріпити табличку із зазначенням того, які підручники і зошити там зберігаються. Для словників, довідників та інших книг повісьте спеціальну полицю (прослідкуйте тільки, щоб дитина до неї діставала). Так вони не заважають, але в той же час їх в будь-яку хвилину можна взяти. Сподіватися на те, що в шкільному куточку будуть зберігатися тільки шкільні речі, нерозумно! Ваша дитина обов’язково принесе сюди “дорогі серцю” дрібниці. Краще вже відразу відвести небагато місця для всього, що з навчанням безпосередньо не пов’язано. Хай тільки це місце знаходиться не надто близько від робочого столу, щоб спокус не було.

Bedroom-for-girl-with-snow-bed-and-pink-chair-and-study-table-and-Chandelier-also-Chest-of-Drawer

Трохи психології
Якщо у малюка є своя кімната, виникає питання: чи потрібно відокремлювати робочу зону від решти простору. Будувати “барикади” психологи не рекомендують: це буде пригнічувати дитину. Але змішувати навчальну та ігрову зону кімнати також не варто, інакше у першачків буде занадто багато спокус: навіщо сидіти за підручниками, якщо поруч улюблені машинки чи ляльки? «Золотою серединою» в даному випадку може стати легка ширма, яка, з одного боку, не буде обтяжувати малюка, а з іншого – не дозволить йому відволікатися від навчання. Крім того, в тій частині кімнати, в якій школяр робить уроки, можна використовувати більш спокійні тони. Наприклад, відтінки жовтого або коричневого підвищують розумову активність і допомагають зосередитися.
При оформленні робочого куточка потрібно враховувати не тільки вік, але і стать дитини. Психологи кажуть, що хлопчикам необхідно більш яскраве освітлення, інакше вони швидко втомлюються і втрачають інтерес до навчання. Крім того, для комфортної роботи їм потрібно набагато більше вільного простору (врахуйте це, вибираючи стіл). Що стосується дівчаток, то вони приділяють велику увагу тактильним відчуттям. Купуючи шкільні меблі для доньки, прослідкуйте, щоб стіл і стілець були приємними на дотик.
Створення «першого кабінету» юного генія – справа непроста. Не забудьте, що чим комфортніше і зручніше буде робоче місце, тим більших успіхів син чи донька доб’ються в школі. Та й у житті теж!